До Ніжина “приплив” шлюп “Нева”,
на якому Юрій Лисянський здійснив навколосвітню подорож
Юрій Лисянський єднає ентузіастів!
18 липня 2020 року відбулася важлива подія. Співробітники Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського та його відділу - Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського, побували в гостях у надзвичайно цікавої людини - киянини Валентина Степановича Яковенка.
Валентин Степанович - ветеран Військово-Морського Флоту, має душу справжнього моряка та золоті руки. Незважаючи на пенсійний вік, коли вже можна було б з чистим сумлінням заслужено відпочивати, Валентин Степанович веде активний спосіб життя: він буквально "на ти" з будь-якою найсучаснішою технікою! У себе на балконі майстер обладнав майстерню, сам сконструював та зібрав багатофункціональні міні-верстати. Його вправних рук слухаються не тільки металеві конструкції, але й сучасні електричні та електронні прилади!
З технічною справою тісно пов"язане й "хоббі" Валентина Степановича - моделювання. Майстер із захопленням показує відреставровані та зроблені, як кажуть "з нуля", власними руками моделі історичних кораблів. Вражає своєю деталізацією легендарний "Титанік", на виготовлення якого Валентин Степанович витратив майже 1,5 роки кропіткої праці. Якщо придивитися, то в ілюмінаторі можна побачити ретельно відтворену майстром капітанську рубку!
Створенню кожної нової моделі передує ретельне вивчення історичної літератури та конструкції прототипа... Власне, так стало й з моделлю шлюпа "Нева", на якому наш земляк-ніжинець Юрій Лисянський у 1803-1806 роках здійснив свою навколосвітню подорож, і яку Валентин Степанович Яковенка взявся люб"язно виготовити для ніжинського музею мореплавця.
9 місяців інженерних розрахунків, ретельних креслень та напруженої праці - і ось перед вами з гордо здійнятими парусами, хоча й у зменшеному вигляді, височить вітрильний шлюп, виготовлений англійськими корабелами на одному з лондонських доків та придбаний у 1802 році Ю.Лисянським на кошти Російсько-Американської кампанії спеціально для навколосвітньої експедиції!
Відтепер модель "Неви", яка у найменших деталях відтворює цей легендарний вітрильник, буде однією з цікавинок ніжинського музею Юрія Федоровича Лисянського. А ми, ніжинці, щиро вдячні Валентину Степановичу Яковенку за такий цінний подарунок для нашого міста!
Шлюп "Нева": історична довідка
Шлюп «Нева»: технічні характеристики
Довжина між перпендикулярами 61 футів
Ширина 20 футів
Осадка 12 футів
Водотоннажність 480 т
Швидкість до 10 вузлів
Екіпаж 48 чол.
Озброєння 14 гармат
«Нева» — шлюп, що під командуванням нащадка української козацької старшини Юрія Федоровича Лисянського, уродженця міста Ніжина, брав участь у першому російському навколосвітньому плаванні. Іншим кораблем експедиції був шлюп "Надєжда", яким командував естляндський німець Адам (Іван Федорович) Крузенштерн.
Шлюп «Нева» був куплений в Англії спеціально для експедиції і 5 червня 1803 року прибув в ККронштадт. Експедиція вийшла з Кронштадту 26 липня 1803 року. «Нева» водотоннажністю 370 тонн вийшла в похід маючи на борту 48 чоловік екіпажу. 14 листопада 1803 року шлюпи уперше в історії Російського флоту перетнули екватор.
Корабель відіграв ключову роль в "російсько-тлінкітській війні" при облозі Новоархангельського форту на острові Сітка, де врятував частину росіян, розбитих місцевими індіанцями-тлінкітами. У Кронштадт «Нева» повернулася 17 серпня 1806 року.
У червні 1807 року, вже без Юрія Лисянського, шлюп першим з російських кораблів відвідав Австралію. Уніч з 8 на 9 січня 1813 року, під час чергового плавання до берегів Аляски, шлюп "Нева"налетів на скелі та потерпів трощу біля острова Круза.
1957 на згадку про відвідини Австралії Австралійське воєнно-історичне товариство (англ. Military Historical Society of Australia) випустило пам'ятну медаль, приурочену до 150-річчя першого візиту російських моряків в Австралію.
У 1993 році випущена серія пам'ятних монет «Перша російська навколосвітня подорож».